BBGP 2019

PRIZE WINNERS

 

'British Ballet Grand Prix – Supreme Winner 2019'

#314 Olivia Chang Clarke (The Yorkshire Ballet Academy)

 

'Artistic Award, 2019'

Highlighting the dancer who, in the eyes of the judging panel, performed throughout the competition with a strong artistic quality and intention in both classwork and performance.

#306 Holly Saw (The School of Ballet Theatre UK)

Advanced Category

Gold - Not Awarded

Silver - #322 Luciano Ghidoli (Ballet West Scotland High Performance Lower School)

Bronze - #327 James Garrington (Debonair Dance Academy)

 

Intermediate Category

Gold - #223 Francesca Lloyd (Tring Park School for the Performing Arts)

Silver - #226 Michaela Fairon (Ballet West Scotland High Performance Lower School)

Bronze - #228 Tenika Rush (Ballet West Scotland High Performance Lower School)

 

Junior Category

Gold - #109 Sophia Reid-Gantzert (Danceworks Ballet Academy)

Silver - #115 Hazel Maya Lightley (Independent Entry)

Bronze - #110 Karina Hanai (Tazuru Ichiyanagi)

                                                

Pas de Deux Category

Gold - #415 Holly Saw & Michael Maple (The School of Ballet Theatre UK)

Silver and Bronze - Not Awarded

                                               

Ensemble Category

Gold - #518 ‘Quickening’ (Ballet West Scotland High Performance Lower School)

Silver - #510 ‘Charms’ (New Vision Dance)

Bronze - Not Awarded

                                                  

Best School Award

Highlighting the school with the highest combined marks across the competition.

Ballet West Scotland High Performance Lower School

                                                

Best Choreography

Awarded to the performance with the most creative choreography

Angelique Harris for #320 Contemporary variation ‘Das Nacht’

 

 

Partner School and Institution Awards/Prizes

 

Atlanta Ballet

#327 James Garrington
S
ummer School

  
Ballet Theatre UK

#313 Jeanne Dubreuil Mercuzot 

Company Apprenticeship

  

Elmhurst Ballet School

#223 Francesca Lloyd

Summer School

  

English National Ballet School

#213 Matthew Humphreys

Spring Course (2020)
 

Kirov Academy of Ballet, Washington DC 

#110 Karina Hanai
Summer Intensive Program Invitation

#115 Hazel Maya Lightley
Summer Intensive Program Invitation

#210 Antonia Cramb
Summer Intensive Program Invitation

#214 Sophia Mucha
Summer Intensive Program Invitation

#216 Oceana Schilling
Summer Intensive Program Invitation

#217 Harriet Masterman
Summer Intensive Program Invitation

#219 Yuri Omrisawa
Summer Intensive Program Invitation

#235 Lucy Hind
Summer Intensive Program Invitation

#236 Sara Gordon
Summer Intensive Program Invitation
#307 Isabelle Bosher

Summer Intensive Program Invitation

#112 Chloe Taylor
Summer Intensive Program Invitation (10% scholarship)
#213 Matthew Humphreys
Summer Intensive Program Invitation (10% scholarship)

#220 Luke Blair
Summer Intensive Program Invitation (10% scholarship)

#228 Tenika Rush
Summer Intensive Program Invitation (10% scholarship)

#234 Luca Mollica
Summer Intensive Program Invitation (10% scholarship)

#226 Machaela Fairon
Summer Intensive Program Invitation (20% scholarship)

#223 Francesca Lloyd
Summer Intensive Program Invitation (25% scholarship)

#314 Olivia Chang Clarke
Summer Intensive Program Invitation (25% scholarship)

 

#306 Holly Saw
Summer Intensive Program & Pre-Professional Program 2019-2020 Invitation 

#313 Jeanne Dubeuil Mercuzot
Summer Intensive Program & Pre-Professional Program 2019-2020 Invitation 

#316 Charline Ceravolo
Summer Intensive Program & Pre-Professional Program 2019-2020 Invitation 

#320 Josie Ridgway
Summer Intensive Program & Pre-Professional Program 2019-2020 Invitation 

#331 Rose Hardiman
Summer Intensive Program & Pre-Professional Program 2019-2020 Invitation

#322 Luciano Ghidoli
Summer Intensive Program & Pre-Professional Program 2019-2020 Invitation (50% scholarship)

#327 James Garrington
Summer Intensive Program & Pre-Professional Program 2019-2020 Invitation (50% scholarship)

The School of Ballet Theatre UK

#314 Olivia Chang Clarke

Summer School

#214 Sophie Mucha

Summer School
 

Tring Park School for the Performing Arts

#218 Cosmo Sudbury Slight

Summer School

 

The Dancing Times
#314 
Olivia Chang Clarke - Annual Subscription

#322 Luciano Ghidoli - Annual Subscription

#327 James Garrington - Annual Subscription

#223 Francesca Lloyd - Annual Subscription

#226 Michaela Fairon - Annual Subscription

#228 Tenika Rush - Annual Subscription

#109 Sophia Reid-Gantzert - Annual Subscription

#115 Hazel Maya Lightley - Annual Subscription

#110 Karina Hanai - Annual Subscription


 

Further scholarships and awards from our international partner schools and companies will be posted shortly.